Udana premiera spektaklu „Mały Książę”

Dużym sukcesem okazała się premiera spektaklu „Mały Książę” w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łosickiego Studia Teatralnego w reżyserii Łukasza A. Wawryniuka i Katarzyny Szczepaniak. Przedstawienie zostało przygotowywane pod opieką artystyczną Marka Ravskiego w ramach programu Mazowieckiego Funduszu Teatralnego „Mój Teatr”, realizowanego przez Mazowiecki Fundusz Kultury.

Prapremiera spektaklu odbyła się 8 grudnia w Mazowieckim Instytucie Kultury Warszawie, zaś jego premiera we wtorek, 10 grudnia, na deskach Łosickiego Domu Kultury. Spektakl, oparty na podstawie książki Antoine‘a de Saint-Exupéry’ego, został wyreżyserowany przez Łukasza A. Wawryniuka i Katarzynę Szczepaniak. Opiekunem artystycznym przedstawienia jest Marek Ravski. Tytułową rolę zagrała Kamila Wawryniuk. Wystąpili także: Karolina Paprocka (Róża, Kwiat), Paulina Korowajczuk (Królowa, Żmija), Aleksandra Kołtuniak (Lis), Agnieszka Lipińska (Bankier), Weronika Steciuk (Próżny), Julia Jerzman (Geograf), Szymon Cegiełka (Kupiec), Zuzanna Kosecka (Narrator), Robert Cegiełka (Pijak) oraz Patrycja Paprocka (Pilot). Za kostiumy odpowiedzialna była głównie Kalina Pawłowska-Knapiuk, zaś za scenografię – Ewelina Siemieniukwraz z reżyserami przedstawienia. Światłami zajął się Radosław Goś.

Mazowiecki Fundusz Teatralny to regionalny, wieloletni program wspierający edukacyjno-artystyczne działania teatralne. Jest on skierowany do przedstawicieli środowisk zainteresowanych edukacją kulturalną, a jego bezpośrednimi odbiorcami są instruktorzy teatralni oraz uczestnicy zajęć. – Do wielka szansa nie tylko dla naszego domu kultury, ale przede wszystkim dla małych adeptów teatralnych, którzy swoją przygodę z teatrem dopiero zaczynają. W programie uczestniczy 19 instruktorów z całego Mazowsza. Poza zajęciami warsztatowymi dla instruktorów, każdej grupie teatralnej został przydzielony opiekun artystyczny, który wspiera nas w pracy nad przygotowywanym spektaklem. MIK zapewnił także wsparcie finansowe – informuje Dorota Kozłowska, dyrektor ŁDK. Program trwa trzy lata i na koniec każdego roku dzieci i młodzież prezentują swój spektakl w Warszawie.

Warsztaty z najlepszymi  
Program MÓJ TEATR powstał z myślą o rozwijaniu istniejących już grup, jak również inicjowaniu nowych aktywności teatralno-artystycznych dla dzieci i młodzieży. – Głównym celem treningu jest podnoszenie wiedzy pedagogiczno-teatralnej osób pracujących z grupami teatralnymi, skupiającymi dzieci i młodzież. Pod fachowym okiem znakomitych wykładowców, specjalistów i artystów z wyjątkowym dorobkiem w swojej dziedzinie rozwijamy swoje umiejętności, odkrywamy nowe pomysły i omawiamyżne aspekty prowadzenia zajęć teatralnych z młodymi artystami. Warsztaty w tym roku mieliśmy m. in. z Anną Lobedan, Magdaleną Warzechą, Jerzym Łazewskim, Sławomirem Krawczyńskim czy Bartłomiejem Ostapczukiem. Wszyscy mogli podziwiać nasz warsztat podczas prezentacji finałowych, w których wzięli wszyscy instruktorzy z programu – wyjaśnia Łukasz Wawryniuk, kierownik Działu Kultury w ŁDK. Program współpracy z jedną grupą obejmuje trzy lata. W pierwszym roku realizowany był Trening Szkoleniowy, czyli cykl 120-godzinnych warsztatów. W drugim roku (2020) będąrealizowane warsztaty dla instruktorów i uczestników grup w ich siedzibie oraz kontynuowana opieka artystyczna. W trzecim roku przewidziana jest ściślejsza współpraca z opiekunem artystycznym, który będzie służył wsparciem w realizacji założeń grupy. Mazowiecki Fundusz Teatralny został powołany w 2018 roku, obejmuje swym zasięgiem Województwo Mazowieckie. Kilka miesięcy pracy w ramach Funduszu w roku 2018 pozwoliło zapoznać się z potrzebami i oczekiwaniami uczestników, a także uzupełnić oraz rozbudować projekt o kolejne działania.

Patronaty medialny sprawowali: „Tygodnik Siedlecki”, „Echo Katolickie”, „Życie Siedleckie”, „Gazeta Łosicka”, „Kurier Podlaski” oraz losice.info.

Przed premierą dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Marka Ravskiego. Więcej o tym czytaj na: zyciesiedleckie.pl

 

Fot.: ŁDK

O udanej premierze w Łosicach czytaj także na: tygodniksiedleck.com, zyciesiedleckie.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s