Wrześniowe występy i sukcesy ZPiT Ziemi Łosickiej

We wrześniu przez trzy pierwsze niedziele Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej miał wypełnione licznymi występami. Wystąpił bowiem w Szydłowcu, Siedlcach, Żdżarach i w Miętnem. Niektóre występy odbyły się w ramach konkursów. Wśród trofeów ZPiT ZŁ zdobył II miejsce w ogólnopolskim przeglądzie w Szydłowcu.

W niedzielę, 1 września, odbył się XXVII Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety, zorganizowany przez Szydłowieckie Centrum Kultury-Zamek. Celem przeglądu jest popularyzacja dorobku zespołów prezentujących polski folklor taneczny i muzyczny opracowany artystycznie, upowszechnianie kultury ludowej oraz doskonalenie warsztatu twórczego uczestników. Przegląd był realizowany w dwóch kategoriach: taneczne zespoły folklorystyczne prezentujące programy w formie opracowanej artystycznie z udziałem choreografów, instruktorów muzyki, aranżerów, reżyserów oraz kapele i zespoły folkowe prezentujące opracowane artystycznie melodie ludowe wykorzystujące instrumenty nowszej generacji jak: akordeon, trąbka, klarnet, instrumenty perkusyjne, a także te, których skład oparty jest o tradycyjne instrumenty. W tym roku organizatorzy zakwalifikowali do przeglądu nie tylko zespoły stylizowane, ale również zespoły tradycyjne.

 

Po obejrzeniu 21 prezentacji konkursowych jury w składzie: Alina Kościółek-Rusin – choreograf, Jerzy Dynia – muzyk, folklorysta, Adolf Krzemiński – folklorysta, animator kultury, postanowiło przyznać w kategorii taneczne zespoły folklorystyczne: pierwszej nagrody nie przyznano. Drugą nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic. Dwie równorzędne III nagrody przyznano dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „GRZEŚ” z Puław oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „KASZUBY” z Chojnic. Natomiast w kategorii kapele i zespoły folkowe pierwszą nagrodę zdobyła Kapela Ludowa „DoOporÓ” z Pilzna drugą przyznano dla Łowickiej „GIENIOLNEJ” Kapeli Ludowej z Łowicza, a dwie równorzędne III nagrody dla Kapeli Ludowej „GRABOSZCZANIE” z Grabownicy Starzeńskiej oraz Kapeli Ludowej „KASZUBY” z Chojnic.
Jury przyznało też dwie równorzędne nagrody dla Zespołu Folklorystycznego „MAŁKINIANKA” z Małkini Górnej,  Zespołu Pieśni Ludowej „OKARYNA” z Justynowa i Janówki. Przyznano również 10 równorzędnych nagród dla zespołów prezentujących folklor tradycyjny. Nagrody otrzymali: Zespół Folklorystyczny „PAWŁOWIANKI” z Pawłowa, Zespół Folklorystyczny „ZDZIECHOWIANKI” ze Zdziechowa, Zespół Folklorystyczny z Korzyc, Zespół Folklorystyczny „GĄSAWIANKI” z Gąsaw Rządowych,  Zespół Folklorystyczny „CYMBRZANKI” z Huty, Zespół Folklorystyczny „ WOLANKI” z Woli Lipienieckiej,  Zespół Folklorystyczny „KUMOSIE” z Sadku, Kapela Ludowa Józefa Wyrwińskiego z Korzyc,  Kapela Ludowa Dwie nagrody specjalne wręczono Danucie i Władysławowi Gawędom z Wysokiej i Łysogórskiej Kapeli Ludowej z Krajna.

Zespoły biorące udział w Przeglądzie zjechały do Szydłowca z całej Polski. Publiczność mogła więc podziwiać różnorodność kolorowych strojów, posłuchać gwary z różnych stron kraju, zobaczyć różne tańce i posłuchać przyśpiewki. Po raz kolejny było to wyjątkowe święto folkloru w profesjonalnym wykonaniu. Przegląd został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.

Tydzień później podczas dwudniowych XXVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym połączonych z Dniami Siedlec nasz zespół miał aż trzy wejścia na scenę. Dwugodzinny występ śpiewaków, tancerzy i kapeli zespołu został nagrodzony gromkimi brawami.  Impreza, której organizatorem jest Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, jest największym tego rodzaju wydarzeniem w rejonie wschodniego Mazowsza, południowego Podlasia i północnej Lubelszczyzny. Rokrocznie uczestniczy w niej ponad 500 firm, a ekspozycję zwiedza ponad 100 tys. osób. W tym roku odbyła się pod hasłem „MAZOWIECKA WIEŚ W EUROPIE”.

Zaraz po tych występach w Siedlcach, zespół pojechał do Żdżar, by wziął udział w V Międzypowiatowym Jarmarku Zespołów Folklorystycznych pod hasłem „Złoty Kur Ziemi Łukowskiej”. Zgromadził on w tym roku 16 grup z dwóch województw. Tym razem na imprezie wystąpili artyści z powiatów: łukowskiego, radzyńskiego i bialskiego w województwie lubelskim oraz łosickiego, siedleckiego i węgrowskiego z woj. mazowieckiego. Gościem specjalnym był zespół folklorystyczny „Ostromieczewskieje Lamony” z Brześcia na Białorusi. Zgodnie z zasadami przeglądu wszystkie grupy otrzymały statuetki „Złotego Kura” i nagrody, ponieważ jarmark nie miał formuły konkursu.

Natomiast 15 września w Miętnem podczas finału Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Siedleckiej i Drohiczyńskiej 2019 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej wystąpił jako zwycięzca ubiegłorocznej edycji turnieju i zdobywca tytułu Złotego Koła Gospodyń Wiejskich.

O występie ZPiT ZŁ w Żdżarach czytaj także na: Lukow24.pl, kurierlukowski.pllukow.ug.gov.pl, oraz oglądaj na telewizja.lukow.pl.

O występie ZPiT ZŁ czytaj także na: podlasie24.pl.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s